Responsive Tasarım Rahatlığı

Uyumlu web tasarımı olarak tanımlanan Responsive Web tasarımı ilk olarak 2010 yılında ortaya çıkmaya başladı. Yakın zamanda da tüm dünyada ve ülkemizde kullanılmaya başlandı.
Bu tasarım öncesinde tablet ve mobil cihazlardan herhangi bir web sitesine girildiğinde gezinti yapılırken bilgilerin ekranda sağlıklı bir şekilde okunması mümkün olmazken Responsive tasarım sayesinde site içerisinde yazı ve resim gibi görüntülerin cihazın ekran genişliğine göre şekil alarak ekrana tam olarak oturması sağlanmıştır.

Responsive Tasarıma neden ihtiyaç var

Kullanıcılar özellikle mobil cihazlardan girdikleri web sitelerinde istedikleri bilgileri görüntülemekte birçok sıkıntılar yaşarlar. Girilen site mobil özellik taşımıyorsa yada responsive tasarım özelliği barındırmıyorsa kullanıcı ekrandaki bilgileri okumakta zorlanır.

Bu nedenle yakınlaştırmak mecburiyetinde kalır. Bu durum kullanılabileceği alanı kısıtlı hale getirir dolayısıyla kullanım performansı olumsuz etkilenir ve ihtiyacı hızlı bir şekilde karşılamaz.

Kolay dolaşım için Responsive tasarım

Responsive tasarım özelliği taşıyan sitelere mobil cihazlarda giriş yapıldığında sitelerin menüsü üstten açılarak kullanıcının daha kolay ulaşımını sağlayacak bir şekle bürünür. Zoom yapılmasına gerek kalmayacak şekilde yazılar ve imajlar alt alta sıralanarak okumayı son derece kolaylaştırır. Ayrıca önemsiz birçok bilginin gizlenmesi sağlanarak ziyaretçinin geçekten aradığı bilgilere en sade hali ile ulaşmasını sağlar.

Birçok arama motorunda responsive tasarım özelliği taşıyan siteler özellikle destekleniyor. Bir web sitesi arama motorlarında kendi alan ismi ile birlikte bir alt isminin de bulunduğu bir mobil versiyon tercih etmek yerine bir tek url ile responsive tasarım şeklinde uygulanmasını özellikle tercih ediyor.

Web sitelerinin bunu tercih etmesindeki en önemli neden mobil cihazlardan gerçekleştirilen aramalarda, arama motorlarının sitenin mobil uyumlu olup olmadığına dikkat etmeden sıralamasıdır. Tüm dünyada mobil cihazlardan kullanım oranının artması ile önümüzdeki dönemde responsive tasarım özelliği taşıyan sitelerin kullanımında artış olacağı görülüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir