Hangi sektörde olursanız olun kartvizitler, o sektörde kendinizi ifade edebileceğiniz ve tanıtabileceğiniz tek materyaldir. Kartvizit kullanmanın önemi çok fazladır. Kartvizit kullanarak firmanızın veya freelance bir çalışan iseniz kendinizin tanıtımını kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca kartvizit kullanmanız durumunda karşınızdaki kişi üzerinde daha profesyonel bir etki bırakacaktır. Sizi anlatan en önemli materyallerden biri olan kartvizitin tasarımı da oldukça önemlidir. Kartvizit tasarımı yaparken dikkat etmeniz gereken önemli detaylar vardır. Kart sahibi bilgileri, kartvizit ölçüleri, ünvanı, font ve kartvizit düzeni gibi.

Kartvizit, sektör içinde profesyonel görünmenizi sağlayacak bir araçtır. Kartviziti olmayan bir iş adamı neredeyse düşünülemez. Kartvizit kullanımı bir anlamda markanıza ve kendinize ne kadar değer verdiğinizin bir göstergesidir. Karşınızdaki kişi kartvizitinizi istediğinde olumsuz bir cevap vermeniz pek hoş olmayacaktır. Bu yüzden eğer kartvizitiniz yoksa bir an önce iyi bir kartvizit edinmelisiniz. Özellikle freelance çalışanların bir kartvizite sahip olmaları son derece önemlidir. Bir müşteri için bitirdiğiniz işten sonra müşteriniz tekrar size dönmek istediğinde iletişim bilgilerinizi kolayca kartvizitten bulabilir.

Kartvizit Ölçüleri

Kartvizit kullanmaya karar verdiniz ve bir kartvizit oluşturmak istiyorsunuz. Bunun için en önemli etken kartvizitin akılda kalıcı olmasıdır. Akılda kalan ve dikkat çeken bir kartvizit tasarımı müşterilerinizin dikkatini çekecektir ve sizi bir adı önde tutacaktır. Mesela bir grafik tasarımcı iseniz yaratıcı bir kartvizit ile bütün dikkatleri üzerinizde toplayabilirsiniz. Ayrıca klasik kartvizitleri bir kenara bırakıp, değişik kartvizitler kullanmaya başlamalısınız. Herkesin bildiği standart boyutlardaki kartvizitler yerine, yeni trend olan farklı ölçülerdeki kartvizitleri kullanmaya başlamalısınız. Son zamanlarda moda olan birçok kartvizit ölçüsü var. Mini kartvizitler, ‘slim’ olarak adlandırılan ince kartvizitler veya kare kartvizitler gibi değişik fikirleri sizler için yazıyoruz.

Farklı boyutlarda kartvizit ölçüleri kullanmalısınız dendiğinde aklınıza gelen ilk şey, ‘hangi ölçüyü kullanmalıyım?‘ veya ‘farklı boyutlardaki kartvizitler bana uygun olur mu?‘ soruları olabilir. Eğer böyle soruları sorabileceğiniz bir işte çalışıyorsanız o zaman farklı kartvizit ölçüleri belki de sizin için pek uygun olmayabilir. Eğer geleneksel olan finans veya hukuk gibi bir alanda çalışıyorsanız, standart boyutta bir kartvizit tercih etmelisiniz. Müşterilerinizin ilgisini ise yaptıracağınız başarılı bir tasarım ile çekmeye çalışabilirsiniz. Diğer taraftan grafik tasarım, fotoğrafçılık veya aşçılık gibi yaratıcı sektörlerde çalışıyorsanız farklı kartvizit alternatifleri tam size göredir! Bu sektörlerde kuralına göre oynamak şart değildir. Kartvizit seçiminde herkesin yaptığına ve klasik olana uymak zorunda değilsiniz. Eğer kartvizitler imajınızı ve duruşunuzu ifade etmekle alakalı ise, farklı boyut kullanmak da bu amaca uyuyorsa, o zaman değişik kartvizit ölçüleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

Kartvizit ölçüleri için standart olan boyut 55mm x 85mm’dir. Kartvizit ölçüleri arasından en çok bastırılanı da bu boyutta olanlardır. Standart kartvizit ölçüsü kullandığınızda mutlaka yatay bir tasarım kullanmanız gerekmemektedir. Tasarımda dikey bir örnek tercih ederseniz, yine klasiklerden farklılaşmış olursunuz. Standart kartvizit ölçüleri için bazı örnekler;

Standart kartvizit ölçüleri

Hukuk alanı için yapılmış bir kartvizit örneği. Standart boyutlarda, sade ve elegant bir tasarım ile hukuk sektörü için dikkat çekici, güven veren ve temiz bir tasarım.

Standart kartvizit ölçüleri

Standart boyutlarda bir kartvizit tercih etmek istiyorsunuz ve aynı zamanda hareketli, modern bir tasarım olmasını da istiyorsanız, yaptıracağınız tasarım minimal olmalı fakat desenleri ve çizgileri klasiklerden uzak durmalıdır.

Standart kartvizit ölçüleri

Örnekte bir saç ve makyaj stilistinin kartvizitini görüyorsunuz. standart boyutlarda olmasına rağmen desenleri ve minimal duruşuyla farklı bir havada durması başarılmış.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir